EZS se skládá z několika základních komponent:

• Ústředna – ovládá celý systém, spouští alarm
• Klávesnice – pomocí které se odemyká a zamyká hlídaná oblast
• Čidla – dodávají informace ústředně

Bezdrátové systémy

Výhodou bezdrátových je snadná instalace, ale na druhou stranu se správce systému musí starat o baterie a jejich stav. Bežně vystačí jedna baterie v bezdrátovém pohybovém čidle cca jeden rok. Samozřejmě je stav baterií indikován jak na samotném čidle, tak na klávesnici.

Drátové systémy

Drátové systémy jsou naopak náročnější na instalaci, na drunou stranu jsou naprosto bezúdržbové. Všechny komponenty jsou napájeny z centrálního zdroje, který je navíc zálohovaný, takže i při výpadku proudu je celý bezpečnostní systém plně funkční.

Celou hlídanou oblast lze rozdělit do několika zón. Tím pádem můžete nadefinovat kdo může do jakých prostor. Jednotlivé zóny je pak možno hlídat nezávisle na sobě.

Protože můžete nadefinovat více kódů pro odemykání systému, lze pomocí EZS sledovat také docházku. Na připojeném počítači pak lze vyhodnotit příchody a odchody pro každého zaměstnance zvlášť.

EZS – ústředna

Každá ústředna je základním stavebním kamenem celého systému. Jednak zpracovává signály z čidel a klávesnice, ale také ovládá poplach. Například zavolá na dané telefonní číslo, nebo pošle SMS zprávu. Ústředna tedy může být připojená jak ke standardní telefonní síti (pevná linka), tak může mít modul pro GSM a mobilní služby. Při poplachu tak systém zavolá až na 5 nadefinovancýh telefonních čísel, nebo pošle SMS. Pokud je ústředna vybavena GSM modulem, ústřednu lze také ovládat pomocí SMS. Jak nastavovat, tak také zjišťovat stav celého systému. Dále je možno naprogramovat například ovládání externích zařízení (vypýnání, zapínání topení atd.)

EZS – klávesnice

Klávesnice je vždy u vchodu do objektu. Zde se každý, kdo zná kód přihlásí do systému a tím vypne zabezpečení objektu. Systém se také může vypínat a zapínat pomocí klíčenky, takže si nemusíte pamatovat kód. Klíčenka je ideální například pro návštěvy atp.

EZS – čidla

Čidel existuje několik druhů – základní čidla na pohyb. Dále existují čidla na rozbití skla, detektor kouře či ohně nebo zatopení daného prostoru. Díky širokému výběru možností čidel je možno kombinovat ochranu objektu ke spokojenosti zákazníka.